Jakie plusy i minusy ma polisa na życie bez okresu karencji?

Co to jest: Karencja – dobry czas, który musi upłynąć od podpisania umowy, w tym wypadku ubezpieczeniowej, aż zacznie ona obowiązywać. Czyli, aż będziemy objęci ochroną. Okres taki nie jest jasno określony. Zależy to często od produktu i ustaleń ubezpieczyciela. Za wypadki, które przytrafią się w ciągu karencji nie przysługuje wypłata odszkodowania. Czy warto zatem decydować się na ubezpieczenie na życie bez okresu karencji?

Warto, ale nie w każdym przypadku. Pamiętać bowiem musimy, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Te warto poznać przed podpisaniem umowy. Jeśli bowiem okres karencji jest stosunkowo krótki, a dodatkowa opłata wysoka – być może warto odstawić na jakiś czas np. ulubione sporty ekstremalne by nie ryzykować zdrowia oraz życia, aż ubezpieczenie zacznie nas chronić. Jeśli jednak koszty dodatkowe są niewielkie, a okres karencji uniemożliwia nam prowadzenie dotychczasowego stylu życia przez dłuższy czas. No cóż, czasami warto dopłacić a nie myśleć o konsekwencjach a tym „co by było gdyby”. 

Do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest świadoma decyzja i odpowiedź na pytanie – czy ubezpieczenie potrzebne jest mi od zaraz za wszelką cenę, czy mogę się wstrzymać na jakiś czas bez większego ryzyka?

dobrym środkiem wydaje się po prostu znalezienie takiego ubezpieczenia, które spełniając nasze potrzeby ma krótki okres karencji. Informacja o tym jakie wykluczenia występują w umowie i jaki okres karencji obowiązuje dla konkretnego produktu powinien zawsze znaleźć się w Wszystkich Warunkach Ubezpieczenia (OWU).