Ile kosztuje polisa na życie?

Koszt ubezpieczenia oblicza się w dość prosty sposób. Wystarczy połączyć ze sobą sumę ubezpieczenia, okres trwania umowy, określić stopień ryzyka poszczególnych elementów i opcji dodatkowych, a następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę miesięcy z umowy. Teoretycznie to możliwe – w praktyce stosowane wszędzie poza ubezpieczeniem na życie.

 

Wynika to stąd, ze polisa na życie jest produktem nie tyle skomplikowanym, co uzależnionym od wielu czynników, na które agent ubezpieczeniowy nie ma wpływu. Chodzi tu głównie stan zdrowia zainteresowanego ubezpieczeniem. Każdy klient towarzystwa ubezpieczeń jest przypadkiem osobnym tak jak pacjent dla szpitala.

 

Ankieta medyczna

 

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń użytkownik od razu nie dowie się ile kosztuje polisa na życie. Dane, które otrzyma będą tylko szacunkowe, natomiast cenę rzeczywistą otrzyma na spotkaniu z agentem ubezpieczeniowym, który będzie musiał dla wyliczenia stawki uwzględnić m.in. dane z ankiety medycznej wypełnionej przez kupującego polisę. Ale na cenę wpływ będzie mieć także liczba umów dodatkowych, wieku przyszłego ubezpieczonego i suma ubezpieczenia.

Stąd niezbędne okazuje się spotkanie obu stron celem ustalenia wszystkich szczegółów.

 

Tanie czy drogie?

 

Końcowa wysokość składki może różnić się od siebie i to znacznie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ofertę zbyt atrakcyjną, gdzie składka wyraźnie odstaje od średniej wśród podobnych produktów. Niektórzy proponują już ochronę życie za złotówkę dziennie. Wychodzi 30 zł miesięcznie, a zatem niewiele. Tylko czy rzeczywiście zakres takiej ochrony będzie odpowiadał oczekiwaniom ubezpieczonego? Bardzo wątpliwe, dlatego warto zaglądać każdej ofercie w regulamin, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.